Археологи прочитали стародавнє прохання про військову допомогу
Планета культури

Археологи прочитали стародавнє прохання про військову допомогу

04.8.2009

Спільна експедиція декількох європейських і одного американського університету, яка працює на південному сході Туреччини, виявила клинописну табличку, написану в 630 році до нашої ери і яка містить благання про військову допомогу місту Тушхан (Тушан), атакованому армією вавілонян. Про знахідку пише газета The Times.

Табличка була написана людиною на ім'я Манну-кі-Ліббалі (Mannu-ki-Libbali), скарбника, якому довелося організовувати оборону міста, не маючи в достатку ні людей, ні коней, ні колісниць. Всі, хто міг, зокрема ремісники, які могли б зробити зброю, вже покинули приречений Тушхан. Судячи з того, що табличку з 30 рядками тексту знайшли усередині міста, Манну-кі-Ліббалі не тільки не отримав допомоги, але і саме його послання не дійшло до адресатів.

Дослідники відзначають, що документи, на кшталт табличці Манну-кі-Ліббалі, які прямо свідчать про важливу історичну подію - величезна рідкість.

Тушхан, згідно із древніми джерелами, знаходився у верхів'ях Тигра, тобто на півночі Новоассірійської держави. Це було велике торгове місто, і є підстави вважати, що його падіння прискорило загибель цієї величезної держави, яка колись простягалася від Ірану до Єгипту. Археологи вважають, що Тушхан знаходився на місці сучасного турецького містечка Зіярет Тепе (Ziyaret Tepe) у провінції Діярбакир. Табличка Манну-кі-Ліббалі передана на зберігання до музею Діярбакира.