Теракотовій армії підшукали нового засновника Планета культури

Теракотовій армії підшукали нового засновника

11.08.2009

Теракотова армія, що охороняє гробницю імператора Цинь Шихуанді у околицях міста Сіань, належала зовсім не об'єднувачу Китаю, а його родичці, імператриці Сюань, померлій за 55 років до народження Цинь Шихуанді. Такого висновку дійшов китайський історик Чень Цзінюань, автор книги "Правда про теракотових воїнів". Про гіпотезу повідомляє агентство France Presse.

За словами Цзінюаня, імператриця Сюань була однією з найвпливовіших жінок стародавнього Китаю. Історик порівняв її з вдовуючою імператрицею Цісі, що правила Китаєм з 1861 по 1908 рік як регентша. Цзінюань переконаний, що розташування армії, зачіски воїнів і обставина, що вони були розфарбовані в яскраві кольори, указують на приналежність армії імператриці, яка могла дозволити собі такий дорогий проект (кількість воїнів перевищує 8 тисяч), оскільки жила в епоху процвітання царства Цинь.

Лю Чжанчень, археолог, що керував розкопками теракотової армії в Сіані, не згоден з гіпотезою Ченя Цзінюаня. Він наполягає на тому, що армія була поставлена в межах території мавзолею Цинь Шихуанді і що зброя воїнів підписана ім'ям першого міністра імператора. Крім того, Чжанчень вважає, що історик помиляється, інтерпретуючи кольорову зброю солдатів на користь їх приналежності ранішій епосі. Насправді, за часів Цинь чорне носили тільки в особливо урочистих випадках, а не в буденному житті, тому солдатам на службі чорний колір був ні до чого.

Теракотову армію, створену в другій половині III століття до нашої ери, виявили у околицях Сіаня у 1974 році. У 2009 році після декількох років перерви розкопки армії відновлені: учені вважають, що в землі приховані ще тисячі солдатів. Музей теракотової армії у Сіані є однією з найпопулярніших визначних пам'яток Китаю.