11.08.2009
Антонія Байетт, популярна британська письменниця, лауреат "Букера" 1990 року і претендент на "Букера" 2009 року, виступила з критикою авторів, які змішують в белетристиці вигадку з біографіями людей, які реально жили або живуть. Цей тип прози, поєднання журналістики і вигадки, вона назвала "faction" (від fiction, вигадки, і fact, факт), пише The Guardian.
На думку Байєтт, автора десятка романів, у тому числі і перекладеного російською мовою "Володіти", література "faction" привласнює чужі життя і змінює їх, що виходить схожим на напад на людей. Оглядач The Guardian відзначає, що в новітньому романі письменниці "The Children's Book" ("Дитяча книга"), номінованому на "Букер", фігурує Оскар Вайльд. Проте сама Байєтт наполягає на тому, що вона не вкладала свої слова у вуста драматурга.
Байєтт визнала, що їй самій нелегко дається писати історії, не вдаючись до персонажів з реального життя. "Я знаю, принаймні, про одне самогубство і одну спробу самогубства через те, що живі люди стали героями романів. Тепер, коли є блоги і Facebook, всі перетворилися на письменників, і будь-який вислів про когось, доброзичливий або жорстокий, справедливий або несправедливий, опиняється в мережі. Вже були випадки самогубств через блоги і Facebook. Письменники надто пізно усвідомлюють силу слова", - сказала письменниця.
У новому романі Байєтт головна героїня - дитяча письменниця Олів Велвуд, що нехтує власною дитиною. По словах Байєтт, історія для роману прийшла їй в голову після того, як вона звернула увагу на закономірність: серед дітей письменників було багато самогубств. Наприклад, руки наклав на себе син Кеннета Грема (автора "Вітру у вербах"), двоє адресатів "Пітера Пена" Джеймса Баррі теж вчинили самогубства.
Відповідаючи на запитання, як письменниця вчинить, якщо знову виграє Букерівську премію, 72-річна Байєтт сказала, що відкладе ці гроші на випадок, якщо у неї виявлять хворобу Альцгеймера. Поки ж вона має намір активно жити і продовжувати писати.