Апеляційний суд в Чікаго (США) визнав суспільним надбанням 50 літературних творів про сищика Шерлока Холмса, опублікованих Артуром Конан Дойлом до 1923 року, і дозволив вільно використовувати їх персонажів без сплати ліцензійних зборів спадкоємцям автора, повідомляє агентство Рейтер.
Справа стосувалася позову американського видавця Леслі Клінгера, який останніми роками опублікував декілька томів творів різних авторів про Шерлока Холмса і заплатив спадкоємцям Конан Дойла близько 5 тисяч доларів ліцензійних зборів.
Як повідомлялося раніше, у Великобританії термін дії авторських прав на
розповіді про Холмса і Ватсона, видані до 1923 року, вже закінчився, і правонаступники письменника, інтереси яких представляє британська компанія Conan Doyle Estate, мають права лише на останні десять розповідей про Холмса. На думку цієї компанії, її авторські права повинні розповсюджуватися на всіх персонажів цих розповідей. Спадкоємці Конан Дойла пригрозили перешкодити продажам нових книг про Холмса в інтернет-магазинах Amazon і Barnes & Noble, якщо видавці не вноситимуть ліцензійні платежі за використання прославлених персонажів.
У грудні минулого року суд першої інстанції в Чікаго залишив під охороною авторських прав лише деталі сюжету останніх десяти оригінальних розповідей. При цьому суд дозволив вільне
використання імен Шерлока Холмса, доктора Ватсона, професора Моріарті, а також вигаданої лондонської адреси Бейкер-стріт, 221B, без сплати зборів спадкоємцям Конан Дойла.
Рішення було оскаржено в апеляційному суді Чікаго,
пише КуПол, який, у свою чергу, підтвердив його, повідомляє Рейтер. За словами судді Річарда Познера, "коли історія стає суспільним надбанням, елементи історії, включаючи персонажів, термін дії авторських прав відносно яких вже закінчився, стають законною здобиччю авторів-послідовників".
Повернутися до списку публікацій →