Кращі дитячі книги 2013 року

12/01/2014

Куранти вже пробили, і настав час обернутися назад і підвести підсумки минулого 2013 року. Які книги запам'яталися найбільше? Продовження якихось улюблених серій ми будемо з нетерпінням чекати у новому році?

 

Лабіринт

2013 рік був багатий на відкриття, та на незвичайні перевидання. Ми отримали можливість по-новому поглянути на саму різну класику. Шанувальники "Аліси в Країні чудес" помилувалися незвичайними графічними ілюстраціями Ксенії Лаврової ("Мова") і були вражені захоплюючим анотований виданням "Лабіринт Прес", що відбив на своїх сторінках не тільки чарівність казки, але і неповторний і вишуканий побут вікторіанської епохи. Неймовірно красивого Кіплінга випустило видавництво "Октопус": "Казки слово в слово" з чудовими новими ілюстраціями молодих художників і вже улюбленими малюнками. "Ексмо" початок арт-проект "Джанні Родарі", в якому виходять дитячі повісті цього письменника з ілюстраціями сучасних італійських художників. Кожна книга серії - свого роду творчий експеримент і нове прочитання цього дитячого класика.

Читайте також: Кращі різдвяні дитячі книги

Рік, що минає, подарував нам безліч розкішно ілюстрованих казок, що перерахувати їх просто неможливо. "Казка про царя Салтана" з чарівними ілюстраціями Наталії Герасимової ("Лабіринт Прес"), "Снігова королева" в інтерпретаціях Ст. Альфеевского ("Мова") і П. Татарникова ("Рипол-Класик"), "Оле-Лукойе", проілюстрований Ст. Пивоваровим ("Мова"), вперше видана в Росії билибинская "Русалонька" ("Гіппо")... Сучасний дитячий ілюстратор Антон Ломаев показав нам своїх "Червону шапочку" і "Принцесу на горошині". Видавництво "Конюшина Медіа Груп" відкрило і нових зарубіжних художників: зачаровує "Сплячу красуню" Олів'є Діво і одну з самих прекрасних легенд про любов, "Трістан та Ізольда" в ілюстраціях Анни і Олени Бальбюссо.

Лабіринт

У 2013 були перевидані "Полинові казки" Ю. Коваля (ВД Мещерякова) і "Пригоди Еміля з Леннеберги" ("АСТ"), "Морські казки" С. Сахарнова ("Мова") і "Ліси-Чудеса" Р. Сапгира. "Амфора" поклала початок зібранню творів Віталія Біанкі кожен том якого містить знайомі з дитинства казки і повісті, а також ілюстрації Ст. Курдова, Тобто Чарушина та інших художників-анімалістів. У серії "Відкрий книгу" ("Лабіринт Прес") продовжували виходити повісті, які справедливо відносять до дитячої класики. Кожна нова книга серії проілюстрована чудовими дитячими художниками: на їх сторінках можна побачити капітана Врунгеля Р. Сахалтуєва, художника знаменитого мультфільму; фокса Міккі Н. Бугославской; найулюбленіше втілення Віті Малєєва - кисті Ст. Чижикова, а також Мауглі С. Бордюга. Не можна не згадати і нову серію ВД Мещерякова, "БИСС" - велике ілюстроване зібрання творів. На даний момент у серії вийшло дев'ять повістей і романів Ст. Крапівіна з ілюстраціями Р. Перебатова, Тобто Стерлиговой, Тобто Медведєва та інших художників. Серія тільки почалася, і видавництво покладає на неї великі надії, в тому числі збирається друкувати у ній та інших дитячих авторів.

Під кінець року видавництво "Біла ворона" зробило подарунок всім любителям історій Свена Нурдквиста. Перевидані вже чотири книги з зворушливими розповідями про нерозлучною парочки: старий Петсоне і його кота Финдусе.

Видавництво "Мелік-Пашаєв" продовжило радувати якісними казками і повістями у м'якій обкладинці - з ілюстраціями Ю. Васнецова, І. Семенова, Ст. Конашевича і не тільки. А у ВД Мещерякова з'явився новий проект, за яким багато батьків тільки початківців знайомитися з книгами малюків стежать з великою увагою: "Камінчики". У цій серії виходять казки, які традиційно стають першими в житті кожного - "Ріпка", "Теремок", "Царівна-жаба". Радують "Камінчики" поєднанням якісного друку і ціною: це легкі, тонкі, в м'якій обкладинці книги з прекрасними ілюстраціями Б. Дехтерева, В. Білібіна, Тобто Рачева.

Звичайно, ми побачили чимало чудових казкових збірок: від "Казок і легенд" Леонардо да Вінчі з захоплюючими ілюстраціями Савиоцци ("Акварель") до двотомника "Чарівний котел" ("Нигма"), в якому зібрані казки народів світу з такими різними ілюстраціями Р. Калиновського. Шанувальники кисті Н. Кочергіна напевно вже поставили в колекцію тритомник "Казки народів Азії" і збірники російських казок від "Нигмы", а любителі незвичайних ілюстрацій з східним колоритом - "Амурські казки" в ілюстраціях Р. Павлишина і зачаровують "Японські казки" К. Челушкіна.

Збирачі барвистих чарівних ілюстрацій змогли насолодитися новинками в серії "В казковому світі Ельзи Бєсков" ("Рипол-Класик"), ну а зовсім свіжа новинка цього видавництва, енциклопедія "Феї" з ілюстраціями Брайана Фрауда, вже точно не залишить любителів чарівництва байдужим.

Лабіринт

Описати в двох словах книжкові відкриття 2013 року практично неможливо. Вперше вийшли російською мовою казки сучасних письменників та ілюстраторів: чудовий "Елмер" - про слона в клітинку, чарівна "Хлопчик дня і дівчинка ночі", "Три казки" відомого італійського філолога і філософа Умберто Еко, "Будиночок у лісі" Інги Мур, так улюблені на заході казки Олівера Джефферса про хлопчика і пінгвіна, "Морські пригоди Тіма" британського письменника і художника Едварда Ардиззона. Побачили світ і чудові казки і повісті наших співвітчизників: "Желуденок" і "Жив-був Шерех" М. Аромштам, "Білий вовк" Р. Дікова, "Секретний пес" С. Востокова, "Семен Андрійович. Літопис в карлючках" Н. Абгарян та інші.

"Компас-Гід" порадував безліччю книг для читачів різного віку: серія австрійської письменниці Христини Нестлингер "Розповіді про Франца", захоплююча французька епопея про багатодітної сімейці з Шербура Ж.-Ф. Арру-Віньо, чудова казка Марії Бершадської "Велика маленька дівчинка"... І, звичайно, сучасна підліткова література: "Сканери" М. Зоннтага, "Зелене коло" С. Касти, "Морозиво у вафельних стаканчиках" М. Ботевой.

Видавництво "Рожевий жираф" випустило чимало книг для дітей 10-15 років, наприклад, "Диво" Р. Дж. Паласіо і "Все з-за містера Террапта" Роба Буйє. Колектив "Рожевого жирафа" в кінці року відкрив і нове видавництво, "4-я вулиця". У ньому будуть виходити книги для читачів старше шістнадцяти, які вже майже зробили крок у дорослий світ, але все ще перебуває у пошуку себе. В "4-й вулиці" вже вийшла одна книга - "Революція" Дж. Доннеллі.

Чимало новинок серед підліткової літератури вийшло в "Самокатом", в серіях "Найкраща нова книга" і "Зустрічний рух". "Мій внутрішній Елвіс", "Блазнівський ковпак", "Щоденник поганого дівчиська" піднімають такі питання, які рано чи пізно з'являються в голові кожної дитини. І, як і в будь-якій хорошій літературі, однозначних відповідей на них немає.

У романах "Час завжди хороший", "Типу дивись коротше" та інших книгах А. Жвалевский і Є. Пастернак як і раніше говорять зі школярами про школярів. ВД Мещерякова відкрив нову серію "Net.na.karte", в якій вже вийшло кілька глибоких і сильних підліткових повістей - "Де тато?" Ю. Кузнєцової, "Мандаринові острови" Н. Назарника та інші.

Лабіринт

"Місто Гляделкин" і "Карти" Олександри і Даніеля Мизелиньских порадували всіх любителів пізнавальних "мельтешащих книг" для розглядування. А також на прилавках російських книжкових стали з'являтися переклади класичних зарубіжних коміксів: "Мумі Тролів", "Принц Веліант", "Кальвін та Хоббс" видавництва Zangavar" і "Лицарі Смарагду" з "Луїзеттою" видавництва "Шиповничек".

У сфері пізнавальної літератури теж з'явилося чимало новинок. Багатьох обрадував вихід російською мовою чудовою енциклопедії "Як все влаштовано" Девіда Маколі. У ній простих картинках-комікси розповідається про роботу безлічі досягнень сучасної цивілізації.

Не обійшли видавництва і класиків. "Аліса в країні математики" Л. Генденштейна була перевидана "Нигмой", а "Пригоди Нулика" Левшина і "Нові листи комах" О. Кувыкиной - ВД Мещерякова. На радість багатьох ВД Мещерякова відновив серію "Наукові розваги", і в новому оформленні перевидав вже чимало збірників, присвячених самим різним наукам, і видавництво обіцяє випустити багато нових книг.

Видавництво "Мелік-Пашаєв" запропонувало маленьким читачам цікаву серію про Муллі Мека - пізнавальні книги, що розповідають про майстра, здатного з підручних засобів зібрати все від автомобіля для літака. Збірник наукових казок" від Ніка Горькавого - "Небесні механіки" - розповідає легко і доступно про відкриття Коперника, Галілея і Ейнштейна. Автор говорить про досягнення в галузі астрономії та фізики так захоплююче, немов вчені минулих століть справді були героями казок. А для дітей, охочих дізнатися про все на світі, вийшло безліч цікавих і простих у розумінні книг в серії "Настя і Микита" видавництва "Хома": про Дале, Кулібіна, Пушкіна, Ушакове, про різних типах будинків, поїздів, літаків, про роботу пошти та приготуванні шоколаду.

Що стосується самих перших книг - складно назвати всі чудові абетки, випущені в 2013 році різними видавництвами. "Азбука перетворень" з чудовими колажами-картинами Дар'ї Герасимової, "Робоча абетка" Бродського з ілюстраціями Олейникова і загадкова "Міфологічна абетка" В. Жукова...

Лабіринт

У 2013 році наші полки поповнилися чудовими дитячими книжками. І ми чекаємо від 2014-го, що він обов'язково принесе ще більше хороших авторів, захоплюючих повістей, чарівних ілюстрацій і незвичайних прочитань улюблених книг.

Дарина Бухарова

Повернутися до списку публікаційСериалы: обзор новых и рецензии на старые Интерны

березень 2010 року

» Свині Демієна Херста зацікавили покупців на ярмарку TEFAF
» Ковент-Гарден знайшов сопрано на роль Анни Ніколь Сміт
» Оприлюднена найбільша картина імперії Великих Моголів
» Warner Bros. відправить Леонардо да Вінчі на війну з монстрами
» Google домовився з урядом Італії про оцифрування бібліотек
» "Мегу" на Теплому стані завставлять величезними скульптурами
» Колізей відреставрують за 20 мільйонів євро
» "Балет Моріса Бежара" виступить у Росії
» У газеті "Книжковий огляд" змінився головний редактор
» З Йеля зняли звинувачення в крадіжці артефактів з Мачу-Пікчу

11.08.2009

» Лауреат "Букера" закликала не змішувати журналістику з вигадкою
» Землетрус розкрив старовинну фреску в італійській церкві
» Британську культуру порівняли з дитячим харчуванням
» Теракотовій армії підшукали нового засновника
» У Шотландії знайдена багата гробниця бронзового століття
» Кірі Ті Канава попрощається з оперною сценою
» Томас Пінчон забезпечив новий роман плейлістом
» Голові месопотамської статуї підібрали торс
» Слухачі створять оперу через Twitter
» П'єр Берже влаштує другий розпродаж речей Верба Сен-Лорана
» Художники-постояльці прикрасили берлінський готель
» Старовинний саркофаг проллє світло на авторство п'єси Шекспіра

04.08.2009

» Продюсер концерту Пласідо Домінго в Ризі зник з грошима за квитки
» Археологи прочитали стародавнє прохання про військову допомогу
» Австралійці створили "Мону Лізу" з кави з молоком
» У Норвегії відкрився перший музей Кнута Гамсуна
» Археологи виявили руїни палацу царя Мітрідата
» У Пітсбургу вкрали "хіросімську" скульптуру
» У Кутаїсі знайшли тисячолітню гробницю з купою золота
» Єгиптяни придумали піраміді Хеопса день народження
» В Італії влаштували виставку "вкрадених поцілунків"
» Антиквар знайшов на розпродажі "реліквію хрестоносців"

15.01.2007

» Білих письменників допустили до премії для етнічних меншин
» У Москві відкрився музей анімації
» Британці купили за рік мільйон гітар
» Королева воїнів Зена перекваліфіковувалася у співачку
» My Bloody Valentine пообіцяли повернутися

20.01.2006

» Повернення Супермена обійшлося у 200 мільйонів доларів
» Британські історики знайшли портрет найнещаснішої англійської королеви
» У Сан-Франциско відкрився музей бітників
» У фіналі премії сценаристів опинилися "Сиріана" і "Капоті"
» "Хроніки Нарнії" лідирують у світовому прокаті

15.01.2006

» Гвінет Пелтроу чекає другу дитину
» Віолончеліст Йо-Йо Ма став послом доброї волі ООН
» В Англії помер засновник клубу, який прославив The Beatles
» Будинку Чарльза Дарвіна потрібен захист ЮНЕСКО
» У Нью-Йорку з'явився арт-спецназ
» Група The Beach Boys судиться з комірником
» Кайлі Міноуг видужала
» Режисер Роберт Олтман отримає почесного "Оскара"
» Розрізаючий автограф Моцарта з'єднають на честь ювілею
» Девід Фінчер зніме черговий триллер про маніяка-вбивцю
» Ватикан реабілітує Іуду Іскаріота
» Фаворитами Brit Awards знову визнані новачки
» Американський народ обрав "Помсту сітхів"
» Брітні Спірс очолила рейтинг найбільш погано одягнених зірок
» Британські академіки не змогли розкрити код Стівена Спілберга
» Девід Боуї і група Cream отримають "Гремі" за внесок у музику
» Том Хенкс зіграє друга моджахедів
» Режисер "Людини-Павука" екранізує Тері Пратчетта
» Місце дівчини Джеймса Бонда вакантне
» Анджеліна Джолі і Бред Піт чекають дитину
» Про "Залізну леді" написали мюзикл
» Творець віртуальної рок-групи номінований на престижну премію
» Німеччина поверне Греції рельєф з Парфенона
» "Денний дозор" за дев'ять днів зібрав 20 мільйонів доларів
» Емінем одружився на колишній дружині