Новини культури

 

Британські історики знайшли портрет найнещаснішої англійської королеви

 

20.01.2006

 

 

У приватних лондонських зібрання виявлено портрет, на якому, швидше за все, зображена леді Джейн Грей, яка правила Англією у 1553 році всього дев'ять днів і була обезголовлена півроку опісля у віці 16 років. Дотепер вважалося, що леді Джейн - єдина королева, чиє зображення не дійшло до наших днів, повідомила газета Guardian.

 

Леді Джейн Грей (1537-1554) була онучатою племінницею Генріха VIII і виховувалася в колі Катерини Парр, його шостої і останньої дружини. Її змусили вийти заміж за Гілфорда Дадлі, сина одного з найбільших політиків тієї епохи. Леді Грей успадкувала англійський престол після смерті Едуарда VI, сина і спадкоємця Генріха VIII. Її сходження на престол позбавляло можливості царювати двох дочок Генріха - Марію Стюарт і Єлизавету. Леді Джейн правила 9 днів у липні 1553 року, після чого була позбавлена влади за наказом Марії Стюарт. У лютому 1554 року леді Грей була страчена в один день зі своїм чоловіком.

 

Протягом багатьох десятиліть вважалося, що один портрет Джейн Грей зберігся, але з'ясувалося, що на картині зображена Катерина Парр. Відоме полотно Поля Делароша "Страта леді Джейн Грій" було написане у XIX столітті, і моделлю для позбавленої влади королеви послужила натурниця, а не історичне зображення.

 

Портрет, що привернув увагу істориків і мистецтвознавців, зображає струнку дівчину в пишному платті, прикрашеному коштовностями. У лівій руці вона тримає книгу, а над її плечем видно напис "Леді Джейн" ("Lady Jayne"). Наряд молодої жінки відповідає модам середини XVI століття. Сучасники Джейн Грей згадували, що вона була струнка, миловидна і надзвичайно добре збудована. Аналіз полотна переконливо свідчить про те, що картина була написана у другій половині XVI століття, а напис був зроблений одночасно з портретом. Ще ряд ознак свідчать про те, що моделлю для художника могла бути саме леді Джейн. В усякому разі, її кандидатура виглядає наразі найбільш переконливою.