Новини культури

 

У Нью-Йорку з'явився арт-спецназ

 

15.01.2006

 

 

Полковник Мэтью Богданос, глава подразделения по розыску произведений искусства. Фото с сайта dod.milОкружний прокурор Нью-Йорка Роберт Моргентау заснував спеціальний підрозділ із розшуку викрадених творів мистецтва. Його главою став полковник резерву армії США Метью Богданос, який очолював раніше слідство у справі про грабіж Багдадського музею, повідомляє британська газета The Art Newspaper.

 

Новий підрозділ займатиметься "розслідуванням крадіжок витворів мистецтва і їх незаконного обороту", заявив Метью Богданос, на сьогодні юрист в офісі окружного прокурора. Інші подробиці діяльності "арт-спецназу" поки не повідомляються.

 

Прокурор Моргентау ще у середині 1970-х провів одне з найвідоміших розслідувань у музейному світі Нью-Йорка: він займався справою про так званий кратер Евронія. Цю античну вазу, мабуть, незаконно вивезли з Італії з санкції керівництва музею. Тоді справа не дійшла до суду. Зате у 2005 році влада Італії знов зажадала повернення кратера.

 

Метью Богданосу вдалося розшукати близько 5 тисяч предметів, викрадених під час війни в Іраку (про своє розслідування він написав книгу під назвою "Багдадські злодії", "Thieves of Baghdad"). Нещодавно він написав статтю для впливової газети The New York Times. У ній полковник роз'яснював, що нібото "затишний і спокійний" світ мистецтва насправді "базується на міцній основі злочинної діяльності". Грабіж музеїв в Іраку Богданос порівняв з тероризмом і торгівлею наркотиками та зброєю.

 

Багато арт-специалістів у США зараз вимагають посилити державний нагляд за музеями і приватними колекціонерами. Останні отримують податкові пільги, якщо передають твори мистецтва у публічні зібрання. Але оскільки колекціонери не гидуватимуть покупками на чорному ринку, виходить, що таким чином держава сама непрямим чином фінансує варварське ставлення до пам'ятників культури.