Новини культури

 

Ватикан реабілітує Іуду Іскаріота

 

15.01.2006

 

 

"Предательство Иуды" кисти Джотто. Иллюстрация с сайта wikipedia.org Впливовий клірик і відомий журналіст, які входять до найближчого оточення Папи Римського Бенедикта XVI, мають намір поліпшити репутацію Іуди Іскаріота, апостола, що зрадив Ісуса Хріста. Ватикан робить цей нетривіальний крок з двома цілями: по-перше, перегляд відношення до Іуди спрощує деякі доктринальні проблеми, а по-друге, це повинно знизити напругу між католиками та іудеями, резюмує британська газета The Times.

 

Очолив кампанію з реабілітації Іуди президент Папського комітету історичних наук монсеньор Вальтер Брандмюллер, а допомагати йому буде журналіст Вітторіо Мессорі, один з найбільших письменників і журналістів, тісно пов'язаний і з Іоанном-Павлом II, і з Бенедиктом XVI.

 

Мессорі дав широке інтерв'ю італійській газеті "La Stampa", у якому пояснив, що перегляд ставлення до Іуди "вирішить проблему видимої відсутності співчуття Христа стосовно одного із своїх найближчих учнів".

 

Монсеньор Брандмюллер має намір звернути увагу пастви на те, що без зради Іуди не відбулося б ні страти Ісуса, ні його воскресіння. Отже, Іуда і його злочин - це частина божественного плану, спрямованого на порятунок людства через смерть і воскресіння Сина Божого.

 

Стереотипне ставлення до Іуди (єврей, що з легкістю зрадив вчителя за невелику мзду) призвело до виникнення стійкого антисемітизму в середовищі католиків. Поліпшення відносин між двома конфесіями, тим часом, є одним із головних завдань нинішнього понтифіка, який вже здійснив низку безпрецедентних кроків у цьому напрямку. Роз'яснення у новому світлі ролі Іуди пастві повинно послужити цій меті.

 

Перегляд ставлення до Іуди у Ватикані також пов'язують з бажанням Римсько-католицької церкви підготувати паству до першої публікації так званого Євангелія від Іуди, апокрифічного тексту, знайденого у середині XX століття у Єгипті.