З Йеля зняли звинувачення в крадіжці артефактів з Мачу-Пікчу
Планета культури

З Йеля зняли звинувачення в крадіжці артефактів з Мачу-Пікчу

10 березня 2010 року

Мачу-Пікчу Республіка Перу добровільно відмовилася від 6 з 17 пунктів звинувачення на адресу Йельського університету за позовом про пропажу артефактів із стародавнього міста Мачу-Пікчу. Про це повідомляє Associated Press.

Перу вважає, що відкривач Мачу-Пікчу, мандрівник і археолог Хайрам Бінгем в ході експедиції, спорядженої університетом в 1911-1915 роках, вивіз частину артефактів незаконно, і добивається їх повернення. Проте, зараз держава зняла з Йеля звинувачення в шахрайстві і змові з Бінгемом. Згідно з цими пунктами виходило, що організатори експедиції наперед збиралися відвезти стародавні предмети назавжди обманним шляхом, пообіцявши повернути їх.

Як підтвердив адвокат відповідача, тепер Перу не стверджує, що Йель забрав собі старовини з Мачу-Пікчу умисно. Проте, юрист заявив, що решта пунктів позову також є помилковими, і висловив надію на те, що ці звинувачення теж знімуть. Представники університету нагадали, що десятки ящиків з артефактами були повернені в Мачу-Пікчу в 1921 році. При цьому деякі предмети навіть були відреставровані.

У Перу ж продовжують стверджувати, що Йель порушив закони, вивозячи культурні цінності без дозволу. Крім того, за даними місцевих чиновників, не були повернені якраз найцінніші експонати. Юристи з Перу вважають, що зняття частини звинувачень дозволить прискорити судовий процес, а отже і повернення експонатів.

У 2007 році Йель вже намагався домовитися з Перу, запропонувавши повернути частину експонатів, проте чиновників з Ліми не влаштувала кількість предметів, які університет погоджувався віддати.

Мачу-Пікчу, розташований на вершині гірського хребта на висоті понад 2000 метрів, був побудований у середині XV століття і був населений до 1532 року, коли на територію держави інків вторглися іспанці. Зараз стародавнє поселення вважається однією з головних визначних пам'яток Перу.

оказываем услуги бухгалтера под ключ